Az Országos Tanulmányi Versenyek évenként megújuló és bővülő szakmai rendezvények. Fő céljuk a tehetségek felkutatása, gondozása és kiválasztása. A közoktatás egészére vonatkozó reformtörekvéseik mellett kiemelt szerepet szánnak a tehetséggondozásnak, az alkotóképesség fejlesztésének és kiterjesztésének. Az egyéni teljesítményekben tükröződik az iskolában folyó pedagógiai munka, a pedagógusok szakmai felkészültsége, az oktatómunka hatékonysága is.
A Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum Petrik Lajos Vegyipari, Környezetvédelmi és Informatikai Szakgimnáziumában megrendezett versenyen először egy írásbeli feladatsort kellett megoldaniuk a tanulóknak, amely elméleti és számításos feladatokat tartalmazott. Ezek egy része túlmutatott a középiskolás anyagon, de a megoldáshoz szükséges fogalmak és eszközök leírása megtalálható volt a feladat szövegében. A kérdéssor kiterjedt az alkalmazott és a környezeti kémiára, valamint a kémia történetének magyar vonatkozásaira is. Egy rövid ebédszünet után a laborban kellett elvégezniük a diákoknak a kijelölt gyakorlatot, amelynek témaköre a sav-bázis titrálások (erős vagy gyenge, egy – vagy többértékű savak és bázisok) anyagrész volt.
A Vízmű diákjának eredménye a döntőbe jutáshoz nem volt elegendő, viszont Sánta Károly az iskola első olyan tanulója, aki ebben a kategóriában továbbjutott a középdöntőbe, így teljesítménye kimagaslónak mondható. Gratulálunk az országos versenyen elért 16. helyezéséhez!
Sánta Károly
(Fotó: bszc.hu)