Idén hetedik alkalommal adott otthont a Békéscsabai Jókai Színház az Ádámok és Évák Ünnepének. Ebben az évben rekordszámú, közel kétszáz diák kapott lehetőséget arra, hogy belekóstolhasson a színészet világába. Idén először általános iskolás tanulók is részt vehettek a rendezvényen, így két maratoni előadás keretén belül tíz oktatási intézmény produkcióját láthatta a nagyérdemű.
Az Ádámok és Évák Ünnepe a szolnoki Szigligeti Színház kezdeményezésére indult azzal a céllal, hogy a fiatalokhoz közelebb hozzák a színházat és a magyar drámairodalmat. Az évek során számos intézmény csatlakozott a kezdeményezéshez, így például a Veszprémi Petőfi Színház, a debreceni Csokonai Színház és persze a Békéscsabai Jókai Színház.
(Fotó: A-TEAM – Ignácz Bence)
A vetélkedőre nevezett csapatoknak egy megadott témában idén is egy közel negyedórás darabot kellett színpadra állítaniuk. Tavaly Shakespeare irodalmából meríthettek, ez évben pedig a mesék világában mélyülhettek el a fiatalok. A felkészülés már ősszel elkezdődött, pedagógusok mellett hivatásos színészek, rendezők segítették a munkát. Mentorok voltak: Czitor Attila, Csomós Lajos, Katkó Ferenc, Komáromi Anett, Liszi Melinda, Ragány Misa, Szabó Lajos, Tege Antal. A diákok szabadon választhatták meg, hogy milyen stílusban dolgoznak fel egy számukra kedves mesét, csak a fantázia szabhatott határt.
(Fotó: A-TEAM – Ignácz Bence)
A hosszú próbaidőszak után a csapatok izgatottan érkeztek április 23-án, hétfőn a helyszínre. A készülődés kezdete előtt a csabai Színitanház nyílt napi előadását és kiállítását tekinthették meg a diákok, illetve. információt kaphattak a képzésekről és a felvételikről, ezzel is segítve a továbbtanulás előtt állókat. Ezután az öltözőket elfoglalva megkezdődött a sürgölődés. A termek megteltek jelmezes, sminkelt vagy éppen kimaszkírozott fiatalokkal. De egyszer csak csend lett… és felkerült a „Csendet kérünk, előadás folyik!” tábla az ajtóra.
(Fotó: A-TEAM – Ignácz Bence)
A két telt házas előadás fantasztikus hangulatban telt el mindenki számára. A közönség láthatott a magyar hagyományokhoz visszanyúló fabulákon túl, cigány, görög és orosz népmeséket is. Az esti bemutatón a társulatoknak már a zsűri előtt kellett szerepelniük. A zsűri tagja volt: Túriné Kovács Márta, a Békéscsabai Polgármesteri Hivatal Oktatási Közművelődési és Sport Osztályának vezetője; Lenkefi Zoltán, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház igazgatója, Seregi Zoltán rendező, a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója; Zalán Tibor dramaturg, Babérkoszorú- és József Attila-díjas író.
(Fotó: A-TEAM – Ignácz Bence)
A rengeteg színvonalas produkció után az est a díjátadóval zárult, ahol az ifjú színészek egyen pólóban, örömkönnyektől csillogó szemekkel sorakoztak fel a színpadra.
A legjobb férfi főszereplő (középiskola):
Ugrai Dániel, Vajda Péter Gimnázium, Szarvas.
A legjobb férfi főszereplő (általános iskola):
Feld Levente, Erzsébethelyi Általános Iskola, Békéscsaba.
A legjobb női főszereplő (középiskola):
László Fanni, BCSZC Kemény Gábor Logisztikai és Közlekedési Szakgimnáziuma.
A legjobb női főszereplő (általános iskola):
Antóni Katrin, Reményhír Alapfokú Művészeti Iskola, Békés.
A legjobb férfi mellékszereplő (általános iskola):
Farkas Ramón, Reményhír Alapfokú Művészeti Iskola, Békés.
A legjobb férfi mellékszereplő (középiskola):
Molnár Nóra, Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium.
A legjobb női mellékszereplő (általános iskola):
Barányi Rebeka, Erzsébethelyi Általános Iskola, Békéscsaba.
A legjobb női mellékszereplő (középiskola):
Bozó Szabina, Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium.
A legszebben beszélő szereplők:
Nagy Nikolett, Széll Boglárka, Dobi Ágnes, Békéscsabai Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium.
A legszebben éneklő szereplő:
Varga Laura, Petőfi Sándor Gimnázium, Mezőberény.
A legjobb rendezés:
Reményhír Alapfokú Művészeti Iskola, Békés.
A legjobb dramaturgia:
Vajda Péter Gimnázium, Szarvas.
A legjobb koreográfia:
BSZC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiuma kollégiumi csapata.
A legjobb modern előadás:
Petőfi Sándor Gimnázium, Mezőberény.
A legjobb előadás:
Reményhír Alapfokú Művészeti Iskola, Békés.