A döntő napján az Andrássy csapata mellett három budapesti, három győri, két soproni és egy-egy gödöllői, nagykanizsai, ráckevei, sárospataki és szigetszentmiklósi csapat, összesen negyvenkét tizedikes diák mérte össze tudását az Esterházy család történetéről. A csabai csapat tagjai Farkas Réka, Perlaki Anna, Szlávik Zsófia voltak, felkészítő tanáruk pedig Barát Tünde. Az idei téma a „Barokk ünnepek a XVIII. században – Vendégségben az Esterházyaknál” volt.
A győztesek nagy értékű digitális eszközöket illetve egy egyhetes részvételi lehetőséget nyertek a július 1-6. között Kismartonban megrendezendő Esterházy Summer University-re. Április végétől minden döntős csapat pályázhat az Esterházy Summer University-n való részvételre.
Az Andrássy csapata az eredményhirdetésen
(Fotó: ESTÖRI)
A zsűri nevében Foki Tamás, a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, történelem és társadalomismeret szakos igazgatóhelyettese a tavalyi versenyhez képest kiemelte, hogy a diákok a közösségi médiának köszönhetően tanultak a tavalyi résztvevőktől, így az idén a még profibb technikai megoldások mellett egészen fantasztikus kreatív produkciók születtek. A következő szavakkal jellemezte a versenyt: „Egy új legenda van születőben: ha jó színházi előadást akarok látni, akkor eljövök a kismartoni Haydn Terembe az ESTÖRI versenyre”.
A háromfordulós versenyen az idei évben százötven csapat indult olyan középiskolákból, ahol magyar nyelven folyik az oktatás, így az indulók között volt burgenlandi, felvidéki és erdélyi csapat is. Az egyedülálló verseny célja, hogy a diákok önálló kutatás segítségével kreatív eszközök felhasználásával ismerkedjenek a történelemmel.
A döntőn a háromfős csapatokat a szakmai zsűri a kreatív ötletes megoldások mellett a gondolatmenet, a mondanivaló, az érvelési technika, az előadók aktivitása, a szakmai felkészültségük, az arányos felépítés, esztétikum és a formai megoldás színvonala alapján értékeli.
A győztes csapatot természetesen hamarosan felkeressük.